Problemy z wyświetlaniem? Zobacz ten newsletter w przeglądarce.
Newsletter Fundacji Batorego

maj 2020

Przekaż 1% Fundacji Batorego!

1 czerwca upływa czas na przekazanie nam 1% podatku. Jeszcze w ten weekend osoby, które mają dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub dzieło mogą złożyć korektę już złożonej deklaracji, osoby prowadzące jednoosobową działalność mogą złożyć odpowiednie zeznanie lub jego korektę, a osoby na emeryturze lub rencie mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. 
Wspieraj z nami demokrację w Polsce!

Nasz KRS: 0000101194.
Zobacz, kto jeszcze - oprócz Agnieszki Grochowskiej - wspiera nasze działania: www.1procent.batory.org.pl

 


DZIAŁAMY


30 lat samorządu

W tym tygodniu obchodziliśmy 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych wyborów w wolnej Polsce. 27 maja 1990 po raz pierwszy wybraliśmy swoich przedstawicieli do rad gmin, a ustawa samorządowa otworzyła nam drogę do wspólnego decydowania o lokalnych sprawach, m.in.: budżecie, przestrzeni, kulturze. Przez te 30 lat w Fundacji Batorego wspieraliśmy rozwój samorządności oraz wzmacnialiśmy uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Dostrzegaliśmy też problemy i niedostatki polskiej samorządności i proponowaliśmy ulepszenia i zmiany.

Z okazji 30-lecia samorządu zaprosiliśmy praktyków i praktyczki do rozmowy o lekcjach, jakie powinniśmy odebrać z 30 lat Polski Samorządnej i o zadaniach do odrobienia na najbliższe dekady. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty „Samorząd od_nowa”.

Zachęcamy także do obejrzenia nagrania rozmowy Edwina Bendyka, członka zarządu Fundacji Batorego i publicysty tygodnika „Polityka” z Szymonem Osowskim, prawnikiem, prezesem Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska, z którym rozmawialiśmy o sile i problemach lokalnych wspólnot.

Do końca tygodnia działa nasza Samorządowa Poczta Urodzinowa, w której zachęcamy do składania życzeń i podziękowań tym, którzy mają lub mieli znaczenie dla rozwoju samorządu.
 


ZAPRASZAMY


forumIdei
Polska w czasach zarazy - cykl debat online forumIdei

W środę, 3 czerwca o 18:30 rozpoczynamy cykl debat na temat kondycji polskiego państwa i społeczeństwa "Polska w czasach zarazy". Podczas pierwszej debaty "Rządy Prawa i Sprawiedliwości. Demokracja, autorytaryzm, chaos" postawimy m.in. pytanie czy w tle rządów autorytarnych tkwi anachroniczna wizja ładu i porządku, która nie ma nic wspólnego ze złożoną strukturą nowoczesnego państwa, współczesnej gospodarki i rozwiniętego społeczeństwa. W debacie udział wezmą: Agata Bielik-Robson (Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Uniwersytet w Nottingham), Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN, członek Rady Fundacji Batorego). Prowadzący: Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Transmisja z debaty na naszym profilu na Facebooku.

forumIdei
Samorząd jako wspólnota

4 czerwca w godz. 12.00-15.30 zapraszamy na kolejną debatę z cyklu „Polska samorządów”, który organizujemy w jubileuszowym roku 30-lecia samorządu. Tym razem spotkamy się w Chojnicach, gdzie na zaproszenie burmistrza: Arseniusza Finstera, wraz z Urzędem Miejskim w Chojnicach, w gronie doświadczonych samorządowców, aktywnych mieszkańców, obserwatorów i komentatorów życia lokalnego będziemy rozmawiać o przyszłości Polski lokalnej. Transmisja na naszym profilu na Facebooku.


forumIdei
Próba. Polska w czasie epidemii

Zapraszamy do obejrzenia cyklu rozmów "Próba. Polska w czasie epidemii", które zorganizowaliśmy we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, pod patronatem tygodnika „Polityka”. Na naszym kanale na YouTube dostępne są nagrania rozmów z Szymonem Osowskim, prawnikiem z Sieci Obywatelskiej Wachdog Polska, prof. Ewą Łętowską, sędzią i pierwszą Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzejem Rychardem, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, prof. Bogdanem de Barbaro, psychiatrą i psychoterapeutą, Joanną Mytkowską, dyrektorką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

forumIdei
Debata o finansach samorządów

Finanse samorządowe budzą od zawsze duże emocje i są jednym z głównych tematów podejmowanych w relacjach między władzą lokalną a organami władzy centralnej. Zapraszamy do obejrzenia nagrania debaty „Finanse samorządów” poświęconej sytuacji finansowej samorządów w ostatnich 5 latach i wpływie epidemii koronawirusa na ich budżety.

forumIdei
Jak demokratycznie wybrać Prezydenta?

O propozycjach przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenckich w okresie pandemii rozmawialiśmy w czasie debaty „Jak demokratycznie wybrać prezydenta?” z udziałem Jarosława Flisa, członka Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego i Piotra Trudnowskiego, prezesa Klubu Jagiellońskiego. Przedstawione propozycje skomentowali Zuzanna Dąbrowska z „Rzeczpospolitej” i Łukasz Warzecha z tygodnika „Do rzeczy”. Spotkanie prowadził Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

Masz Głos, Masz Wybór
Webinaria dla samorządowców i aktywnych obywateli

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z webinariów eksperckich zorganizowanych w ramach akcji Masz Głos. Pierwsze z nich dotyczyło przygotowania raportów o stanie gminy, które do 30 lipca muszą przedstawić wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Eksperci akcji Masz Głos poprowadzili także webinarium o najważniejszych trudnościach związanych ze społecznym planowaniem przestrzeni publicznej i o tym, jak radzą sobie z tym gminy. Zagadnienia dotyczące polityki ochrony sygnalistów w samorządzie oraz powody, dla których Komisja Europejska zdecydowała się chronić sygnalistów przedstawił Marcin Waszak z Fundacji Batorego. Zasady pracy rad gminy pod nowymi przepisami związanymi z epidemią COVID-19 przybliżył Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 


WSPIERAMY


Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy
Konkurs na projekty sektorowe – warsztat online dla wnioskodawców

4 czerwca o godz. 10:00 zapraszamy na warsztat online skierowany do osób, które planują złożyć wniosek w ramach konkursu dotacyjnego na projekty sektorowe. Wirtualne spotkanie będzie okazją do dokładnego przyjrzenia się wymogom konkursowym, jego założeniom i celom oraz procedurze składania i oceniania wniosków. Liczba miejsc będzie ograniczona. Szczegółowy program warsztatu oraz zapisy – już wkrótce na stronie www.aktywniobywatele.org.pl i na profilu FB Programu.

Fundusze powierzone
Stypendia dla tegorocznych maturzystów

W związku z epidemią wydłużyliśmy tegoroczne terminy składania wniosków o stypendia. W Funduszu "Rozwiń Skrzydła" im. Janiny i Jana Putka, Funduszu im. Iwony Winiarskiej-Feleszko oraz Funduszu Janiny i Tomasza Maczugów na wnioski czekamy do 1 września. Zasady i formularze dostępne są na naszej stronie.

Demokracja w Działaniu
Monitoring przejawów dyskryminacji wobec Ukraińców

Związek Ukraińców w Polsce podsumował działania, które prowadzi od 2017 roku w ramach projektu, który wspieramy dotacją z programu Demokracja w Działaniu: „Monitorowanie i dokumentowanie przejawów dyskryminacji oraz mowy nienawiści wobec mniejszości ukraińskiej oraz migrantów z Ukrainy, interwencje prawne”. W podsumowaniu znalazły się przypadki niszczenia ukraińskich obiektów w Polsce oraz przypadki mowy nienawiści skierowanej przeciwko mniejszości ukraińskiej oraz migrantów z Ukrainy i opis działań prawnych podjętych przez Związek.  

Demokracja w Działaniu
Organizacje społeczne. #ToDziała – także w czasie pandemii

Organizacje społeczne pomagają przetrwać ten trudny czas. Udzielają wsparcia najbardziej potrzebującym: osobom z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności oraz ofiarom przemocy. Rozwożą posiłki seniorom, szyją maseczki dla służb medycznych, publikują materiały edukacyjne i przenoszą kulturę do Internetu. Kampania Organizacje społeczne. To działa, którą wspieramy w programie Demokracja w Działaniu przedstawia działania podjęte przez organizacje w całej Polsce.
 


PUBLIKUJEMY


forumIdei
Ewolucja sytuacji finansowej samorządów

Czy pod rządami Zjednoczonej Prawicy postępuje degradacja finansowej kondycji i autonomii samorządów? Jak na obecne budżety samorządowe może wpłynąć nadchodzący kryzys? Opublikowaliśmy raport Pawła Swianiewicza i Julity Łukomskiej „Ewolucja sytuacji finansowej samorządów terytorialnych w Polsce po 2014 roku”, w którym autorzy odpowiadają na te pytania w oparciu o dane z lat 2014-2019.

forumIdei
Czego dowiedzieliśmy się z raportów o stanie gminy?

Do 30 lipca wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) muszą sporządzić raporty o stanie gminy. Eksperci Fundacji Batorego przeanalizowali sto ubiegłorocznych raportów i podpowiadają samorządowcom, jakich błędów unikać, a jakie pomysły warto powtórzyć, aby raport był dokumentem interesującym dla mieszkańców.

forumIdei
Praca gminy w warunkach epidemii

Zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS CoV-2 wymusiło poszukiwanie nowych rozwiązań działania samorządów, dotyczących m.in. obiegu korespondencji w urzędach, organizacji pracy zdalnej oraz zapewnienia wsparcia społeczności lokalnej. Opublikowaliśmy analizę prawną autorstwa Agnieszki Krzyżak oraz Pawła Litwińskiego zawierającą przykładowe procedury, jakie można wprowadzić w urzędzie.

 


POLECAMY


Raport Klon/Jawor o organizacjach w czasie pandemii
W czasie epidemii koronawirusa w Polsce uważnie przyglądamy się sytuacji organizacji społecznych w Polsce. Pierwsze w Polsce badanie wpływu pandemii koronawirusa na kondycję sektora społecznego przedstawiło Stowarzyszenie Klon/Jawor.

 


APELUJEMY


Przejrzystość działań i wydatków publicznych

UNCAC Coalition (międzynarodowe stowarzyszenie na rzecz konwencji ONZ przeciwko korupcji, do którego należy także Fundacja Batorego) wzywa rządy do zapewnienia wysokich standardów przejrzystości działań publicznych wobec trwającego kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i społecznego, spowodowanego pandemią COVID-19. To konieczne, aby zwiększyć skuteczność działań antykryzysowych i ograniczyć straty spowodowane korupcją, oszustwami i marnotrawstwem publicznych zasobów. W apelu przekonuje, że społeczeństwo obywatelskie i media muszą mieć możliwość monitorowania i oceny wykorzystania środków publicznych.
 


KOMENTUJEMY


blogIdei
Polecamy najnowsze wpisy na bloguIdei

Komentujemy tu aktualności z polityki i życia społecznego, zwracamy uwagę na sprawy, które mediom i politykom umknęły. W tym miesiącu na blogu napisali:

Katarzyna Sztop-Rutkowska o tworzeniu przez samorządy przestrzeni do procesów budowania silnej solidarności społecznej i przygotowaniu na zmianę warunków zewnętrznych, zwłaszcza klimatycznych i demograficznych.

Paweł Kubicki o potrzebie pamięci instytucjonalnej w polskim samorządzie.

Anna Wawrzyniak o potrzebie włączania mieszkańców w dyskusję o przyszłości swoich miast i gmin.

Marta Jaroszewicz o wpływie pandemii na migrację z Ukrainy.


Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej działalności darowizną: batory.org.pl/wspieraj

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu e-mail, nazwy instytucji, numeru telefonu jest Fundacja im. Stefana Batorego (ul.Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa). Pana/Pani dane osobowe są przetwarzane w celu przesyłania elektronicznego newslettera informującego o prowadzonych przez nas działaniach.

Pani/Pana dane osobowe są przez nas przetwarzane do celów wynikających z prawnie uzasadnionego interesu Fundacji jakim jest informowanie opinii publicznej o działaniach podejmowanych przez Fundację w ramach realizacji jej celów statutowych. Pani/Pana dane osobowe zostały przez nas zgromadzone w ramach wcześniejszych kontaktów bezpośrednich lub ze źródeł powszechnie dostępnych tj. stron internetowych instytucji, firm, mediów.

Dane osobowe przetwarzane na potrzeby Newslettera nie będą bez Pana/Pani zgody udostępniane innym odbiorcom. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępniane firmie serwisującej nasz system informatyczny.

Ma Pani/Pan prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia danych. W każdej chwili ma Pani/Pan prawo wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Wycofanie zgody nie będzie rzutowało na zgodność z prawem przetwarzania ww. danych w oparciu o zgodę przed jej cofnięciem.

Ma Pani/Pani prawo wniesienia sprzeciwu w związku z przetwarzaniem w/w danych na potrzeby przesyłania elektronicznego newslettera informującego o działalności Fundacji. Przysługuje Pani/Panu skarga do właściwego organu nadzorczego.

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać od nas tego newslettera, prosimy kliknąć link Wypisz mnie.

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać od nas żadnych informacji, zaproszeń i materiałów,  prosimy kliknąć link Wypisz mnie ze wszystkich list wysyłkowych.

Więcej o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Fundację Batorego w polityce prywatności.

FacebookTwitterYouTube
Fundacja im. Stefana Batorego
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa

tel. |48| 22 536 02 00
e-mail: informacja@batory.org.pl
www.batory.org.pl