Problemy z wyświetlaniem? Zobacz ten newsletter w przeglądarce.
Newsletter Fundacji Batorego

lipiec-sierpień 2019

Dziękujemy za rekordowy 1%!

 

Do końca lipca z wpłat 1% podatku otrzymaliśmy 1 571 198,59 zł. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przekazali mam swój 1% podatku za tak wielki kredyt zaufania i ogromne wsparcie!

Z otrzymanych od Was środków wspierać będziemy organizacje i inicjatywy działające na rzecz większego udziału obywatelek i obywateli w życiu publicznym, naprawy instytucji demokratycznych i obrony państwa prawa.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w tegorocznej zbiórce: naszym ambasadorom i ambasadorkom przekonującym o sensowności przekazania nam 1%: Małgorzacie Szejnert, Oldze Tokarczuk, Sylwi Chutnik i zmarłemu niedawno Karolowi Modzelewskiemu. Wszystkim, którzy udostępniali nasze apele i prośby i namawiali swoich krewnych, przyjaciół i znajomych do wsparcia Fundacji Batorego. Nie zawiedziemy Was!

 


ZAPRASZAMY


forumIdei

Konferencja „W jakim kraju chcemy żyć?”

17-18 września zapraszamy na konferencję, na której wskażemy konkretne rozwiązania w najważniejszych dla obywateli sferach, takich jak edukacja, zdrowie, transport publiczny czy równowaga władz. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak państwo polskie powinno zareagować na kluczowe wyzwania związane z trendami globalnymi, przede wszystkim z zagrożeniami w sferze bezpieczeństwa i z kryzysem klimatycznym. Zapraszamy do rejestracji na konferencję.

Masz Głos Masz Wybór

Zmieniaj świat lokalnie. Dołącz do akcji Masz Głos!

W ostatniej edycji aż 90% uczestników i uczestniczek akcji Masz Głos załatwiło sprawę istotną dla społeczności lokalnej: wdrożyli budżet obywatelski, wyremontowali plac zabaw, założyli radę młodzieżową i radę seniorów, poprawili warunki życia zwierząt w schronisku. Zachęcamy do aktywności lokalnej! W każdym województwie we wrześniu zorganizujemy otwarte, bezpłatne szkolenia, na których opowiemy, jak zacząć działać lokalnie. Do akcji Masz Głos można dołączyć przez cały wrzesień na stronie www.maszglos.pl.

Więcej o akcji Masz Głos mówi jedna z koordynatorek, Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab.

 

Demokracja w Działaniu

Tworzymy pokój. Wiara w demokracji – czas wyzwań

16 września zapraszamy na konferencję Tworzymy Pokój poświęconą roli wiary i religii w demokracji. Spotkanie zorganizowane przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin. Wspieramy je dotacją z programu Demokracja w Działaniu. W planie konferencji znalazły się m.in. warsztaty na temat prawdy i fałszu w przestrzeni publicznej organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz spotkanie z Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

forumIdei

Przyjazna granica

 

23 września zapraszamy na panel „Granica polsko-ukraińska: brama czy ściana?”, który odbędzie się w sekcji Przestrzeń inspiracji i dialog VIII Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie. Marta Jaroszewicz i Krzysztof Mrozek opowiedzą o przygotowywanej przez nas systemowej ocenie funkcjonowania granicy polsko-ukraińskiej na poziomie krajowym, regionalnym  i lokalnym.

 


POLECAMY


30 lat Fundacji Batorego
Lęk nie sprzyja demokracji


„Wspieramy organizacje, które zajmują się problemami demokracji, pomagaliśmy instytucjom, które bronią niezależności prawa (...). Uważamy, że naszą rolą jest utrzymywanie kontaktu z przedstawicielami społeczeństwa ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego, umacnianie stosunków między nami – zwłaszcza wtedy, gdy stosunki na poziomie państwowym się psują." - o misji Fundacji i naszej działalności na przestrzeni 30 lat opowiada prezes Fundacji, Aleksander Smolar.

 

Masz Głos Masz Wybór

Webinarium nt. systemu zlecania zadań publicznych

 

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium dotyczącego najnowszych regulacji współpracy finansowej organizacji społecznych z samorządem w zakresie realizacji zadań publicznych. Webinarium poprowadziła Iwona Janicka z Fundacji Aktywności Lokalnej.

 

forumIdei

Prof. Timothy Garton Ash w Fundacji Batorego


Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wykładu prof. Timothy Garton Ash’a (European Studies St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki) wygłoszonego podczas debaty forumIdei Fundacji Batorego: „Stan Unii Europejskiej po wyborach”.

 

WSPIERAMY


Fundusze powierzone

Stypendia dla przyszłych studentów

Kapituły Funduszy powierzonych, którymi zarządzamy przyznały promesy stypendiów na I rok studiów, które zaczniemy wypłacać już we wrześniu. Fundusz im. Iwony Winiarskiej-Feleszko przyznał 5 promes dla maturzystów, którzy zamierzają studiować na warszawskich uczelniach wyższych na łączną kwotę 40 000 zł. Fundusz Janiny i Tomasza Maczugów przyznał 4 promesy na kwotę 20 000 zł dla uczniów z niezamożnych rodzin z Wadowic i Nowego Sącza. Fundusz „Rozwiń Skrzydła” im. Janiny i Jana Putka przyznał 7 promes stypendiów na kwotę 49 000.

 

Demokracja w Działaniu

Państwo w kryzysie

Komitet Obrony Sprawiedliwości wydał opinię dotyczącą działań wiceministra Łukasza Piebiaka oraz zgromadzonej wokół niego grupy osób. Komitet zażądał dymisji szefa MS Zbigniewa Ziobry.

Demokracja w Działaniu

Najważniejsza jest wolność

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w ramach kampanii Organizacje Społeczne. To działa! powstał wywiad z uczestniczką Powstania, harcerką i wieloletnią nauczycielką - Wandą Traczyk-Stawską. To opowieść o wolności, godności i nadziei: wartościach, które współcześnie zaszczepiają w nas nauczyciele, i którymi kierowali się żołnierze i żołnierki walczące w Powstaniu.

Demokracja w Działaniu

Żywa Biblioteka na „Up To Date Festival”

6 września w Białymstoku Stowarzyszenie 9dwunastych zaprasza do wypożyczenia Żywej Książki i rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami grup mniejszościowych. Będzie to okazja do poznania nowych ludzi, zadania im pytań, posłuchania ich historii.

Fundusz Civitates
Węgry, Rumunia, Słowacja – z czym zmagają się organizacje społeczne?

Polecamy trzy rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami europejskich organizacji społecznych, wspartych z Funduszu Civitates. Fundacja Batorego jest jedną z kilkunastu fundacji europejskich, które założyły Fundusz Civitates wspierający koalicje organizacji pozarządowych w Europie przeciwdziałające kurczącej się przestrzeni dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

„Na Słowacji wiele organizacji zaprzeczało rzeczywistości mówiąc, że dla ich działania nie ma żadnego realnego zagrożenia” - wywiad z Milanem Sagatem, dyrektorem VIA IURIS o z atakach na organizacje społeczne na Słowacji.

„Sprawa korupcji w Rumunii budzi wiele obaw, ale rodzi także zaangażowanie” - wywiad z Oaną Predą z CeRe, na temat walki organizacji obywatelskich z korupcją w Rumunii.

„Na Węgrzech jest tak, że jeśli nie zyskasz aprobaty rządu, to nie możesz nic zrobić” - Veronika Móra z Ökotárs Alapítvány opowiada o konflikcie organizacji społecznych z władzą, który uniemożliwia budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 


PUBLIKUJEMY


 

forumIdei

Bitwa o Sąd Najwyższy

Opublikowaliśmy polską wersję raportu „W oblężeniu. Dlaczego polskie sądy są ważne dla Europy?”, który ukazał się w po angielsku w marcu 2019. W raporcie, który przygotowaliśmy wspólnie z European Stability Initiative (ESI) opisaliśmy łamanie zasad praworządności i niezawisłości sądów oraz przypadki wywierania presji i zastraszania sędziów w Polsce.

 


KOMENTUJEMY


blogIdei

Polecamy najnowsze wpisy na bloguIdei

Komentujemy tu aktualności z polityki i życia społecznego, zwracamy uwagę na sprawy, które mediom i politykom umknęły, prowokujemy, polemizujemy, promujemy nowe pomysły.

Szymon Ananicz o nowym raporcie niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia „Królowie życia w prokuraturze dobrej zmiany”.

 

Marta Jaroszewicz o problemie złej organizacji i przeciągłości w systemie wydawania zezwoleń na pobyt i pracę dla cudzoziemców chcących na dłużej pozostać w naszym kraju.

 

Piotr Kosiewski o sytuacji w dwóch ważnych warszawskich muzeach: Narodowym oraz Historii Żydów Polskich POLIN

 

Grzegorz Makowski o psuciu prawa i państwa.

 

Dawid Sześciło o możliwości zaskarżenia samorządowych uchwał anty-LGBT.

 

Sławomir Nałęcz o odłożonych skutkach 500+ i systemu podatkowego.


Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej działalności darowizną lub wpłatą 1% podatku: batory.org.pl/wspieraj


Administratorem Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail (lub innych danych, jeśli jesteś także odbiorcą naszych innych materiałów) jest Fundacja im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa). Twoje dane są przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody w celu przesyłania Ci elektronicznego newslettera informującego o prowadzonych przez nas działaniach.

Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia przez Ciebie zgody na ich przetwarzanie lub zgłoszenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Twoje dane osobowe przetwarzane na potrzeby przesyłania newslettera nie będą udostępniane innym odbiorcom.

Masz prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia danych. W każdej chwili masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Wycofanie zgody nie będzie rzutowało na zgodność z prawem przetwarzania Twoich danych w oparciu o zgodę przed jej cofnięciem.

Masz prawo do wniesienia sprzeciwu w związku z przetwarzaniem Twoich danych na potrzeby przesyłania elektronicznego newslettera informującego o działalności Fundacji. Przysługuje Ci skarga do właściwego organu nadzorczego.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas Newslettera Fundacji Batorego, prosimy kliknąć link Wypisz mnie.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas żadnych informacji, zaproszeń i materiałów,  prosimy kliknąć link Wypisz mnie ze wszystkich list wysyłkowych.

Więcej o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Fundację Batorego w polityce prywatności.

FacebookTwitterYouTube
Fundacja im. Stefana Batorego
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa

tel. |48| 22 536 02 00
e-mail: informacja@batory.org.pl
www.batory.org.pl