Problemy z wyświetlaniem? Zobacz ten newsletter w przeglądarce.
Newsletter Fundacji Batorego

wrzesień 2019

Zabierz głos, bo go stracisz! Weź udział w kampanii zachęcającej Polki i Polaków do oddania głosu w wyborach 13 października.

 

Opublikuj film namawiający do udziału w głosowaniu, zmień zdjęcie w tle i skorzystaj z nakładki na Twoje zdjęcie profilowe, wydrukuj plakat lub ulotkę i zachęć swoich bliskich, rodzinę, znajomych i znajome do udziału w wyborach.

 

Zajrzyj na profil kampanii na Facebooku i dołącz do wydarzenia! Już w przyszłym tygodniu dowiesz się kto razem z nami mobilizuje Polki i Polaków do głosowania.

 

 

 

 

 


ZAPRASZAMY


Masz Głos Masz Wybór

Ostatnie dni naboru do akcji Masz Głos
Jeszcze do końca września czekamy na zgłoszenia od organizacji, grup nieformalnych, domów kultury, rad młodzieżowych, rad seniorów, bibliotek – wszystkich tych, którzy chcą kształtować życie swojej społeczności. Do akcji Masz Głos można dołączyć na stronie www.maszglos.pl. W tegorocznej edycji szczególnie wspieramy uczestników i uczestniczki, którzy stawiają pierwsze kroki w aktywności lokalnej.

forumIdei

Jak naprawić 500+?
3 października o godz. 16.30 zapraszamy na debatę „Jak naprawić 500+?”. Będziemy rozmawiać o wnioskach z raportu opracowanego przez ekspertów z Instytutu Badań Strukturalnych (IBS), Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, GRAPE, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy: dr hab. Michał Myck, prof. Irena Kotowska, dr Rafał Bakalarczyk. Moderacja: Paweł Marczewski.

 

forumIdei

Debata powyborcza
16 października o godz. 16.00 zapraszamy na debatę poświęconą analizie wyników wyborów parlamentarnych. Chcemy porozmawiać o rezultatach wyborów – kto i jak zagłosował, a także zastanowić się nad ich następstwami politycznymi oraz nad tym, czego dowiedzieliśmy się o polskim społeczeństwie. Udział wezmą: Jarosław Flis, Adam Gendźwiłł i Krystyna Skarżyńska. Moderacja: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

 


WSPIERAMY


Demokracja w Działaniu

Zostań społecznym obserwatorem wyborów
Fundacja Odpowiedzialna Polityka w ramach projektu Obserwatorzy w Działaniu zachęca do społecznej obserwacji wyborów. Przygotowała cykl webinariów i publikacji poświęconych organizacji obserwacji.  Z lektur oraz szkoleń internetowych dowiecie się m. in. jak zorganizować misję obserwacji wyborów, jaki jest Kodeks Postępowania Obserwatora Społecznego, a także jaka jest rola obserwatora w dniu wyborów oraz jak powinien wyglądać proces liczenia głosów?

Demokracja w Działaniu

Zobacz kto cię namierzył
Fundacja Panoptykon we współpracy z Fundacją ePaństwo stworzyły wtyczkę do przeglądarek internetowych: Kto cię namierzył. Wtyczka zbiera informacje o tym, w jaki sposób serwis Facebook jest wykorzystywany przez partie polityczne w kampaniach. Wnioski z badania zostaną przedstawione w szczegółowym raporcie.

Demokracja w Działaniu

Upomnij się o zwierzęta
Fundacja Czarna Owca Pana Kota uruchomiła akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi na prawny los zwierząt oraz obecność postulatów politycznych o ich ochronie w programach partii startujących w wyborach. W ramach akcji Głosuj dla zwierząt możecie wysłać m. in. apel do partii politycznych z rekomendacjami w sprawie zwiększenia ochrony zwierząt.

Demokracja w Działaniu

Dobre prawo dla organizacji społecznych
8 października zapraszamy na seminarium eksperckie organizowane przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych oraz Fundację Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka. Tematem spotkania będzie udział organizacji społecznych w procesie tworzenia prawa, współpracy z politykami i rządem. W programie znalazł się również panel dyskusyjny z przedstawicielami partii politycznych o miejscu i roli organizacji obywatelskich w państwie.

Fundusze powierzone
Stypendia dla uczniów i studentów
Kapituły Funduszy powierzonych, którymi zarządza Fundacja przyznały stypendia wybranym uczniom i studentom. Fundusz im. Iwony Winiarskiej-Feleszko, Fundusz Janiny i Tomasza Maczugów, Fundusz im. Wandy i Jadwigi Chruściel, Fundusz „Rozwiń Skrzydła” im. Janiny i Jana Putka i Fundusz Stypendialny Grupy Pracuj będą w tym roku akademickim wypłacały stypendia 73 uczniom i studentom o łącznej wartości blisko 360 tys. zł.

 

Fundusze powierzone
Kanapka dobra
Do końca października trwa akcja Kanapka dobra organizowana przez Cukiernie i Piekarnie Putka. Każda zakupiona kanapka to 30 groszy na szczytny cel - wsparcie stypendystów Funduszu „Rozwiń Skrzydła” rodziny Putków. Stypendystami są młodzi, zdolni studenci z niezamożnych rodzin, którzy bez pomocy stypendialnej nie zdecydowaliby się na podjęcie nauki na uczelniach wyższych.

 

DZIAŁAMY


forumIdei
Pytania do komitetów wyborczych
Członkowie działającego przy Fundacji Obywatelskiego Forum Legislacji zadali komitetom wyborczym pytania o ich wizję właściwego zorganizowania procesu stanowienia prawa. Jako pierwszy odpowiedział Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, a następnie Koalicja Obywatelska. Czekamy na kolejne odpowiedzi a ich zbiorcze omówienie opublikujemy w październiku.

 


PUBLIKUJEMY


forumIdei
Ukryta prywatyzacja w polskiej edukacji – skala i zagrożenia

Paweł Marczewski skomentował badania na temat prywatyzacji polskiej edukacji. Wynika z nich, że rodziny wydają znaczące kwoty na korepetycje uzupełniające braki systemu edukacji publicznej.

 

forumIdei
Ochrona zdrowia - czekając na katastrofę. Jak jej uniknąć?

Dawid Sześciło analizuje źródła kryzysu polskiej służby zdrowia. Jego zdaniem recepta na źle zbudowany system instytucjonalny i skrajne niedofinansowanie jest  decentralizacja - uczynienie z samorządów odpowiedzialnego przed obywatelem gospodarza wszystkich poziomów opieki zdrowotnej. Dowodzi konieczności podniesienia poziomu wydatków na służbę zdrowia do 7% PKB w ciągu 5 lat i wskazuje źródła finansowania, które pozwolą tego dokonać.

 

forumIdei
Bez prawa i bezpieczeństwa. Polska w nowym świecie
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz analizuje nowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski w zmieniającym się świecie. Zdaniem autorki powstaje „nowy świat”, w którym dla wielu decydentów w UE i NATO konflikt z Kremlem wydaje się mieć coraz mniejszy sens, w którym Rosja traktowana jest jako wystarczająco satysfakcjonujący partner, a Polska nie może dłużej lekceważyć tej sytuacji.

 


KOMENTUJEMY


blogIdei

Polecamy najnowsze wpisy na bloguIdei
Komentujemy tu aktualności z polityki i życia społecznego, zwracamy uwagę na sprawy, które mediom i politykom umknęły, prowokujemy, polemizujemy, promujemy nowe pomysły. W tym miesiącu napisali:

Dawid Sześciło o tym, kogo w tych wyborach obchodzi ochrona zdrowia.

 

Zofia Lutkiewicz o tym, dlaczego Europejski watchdog bierze pod lupę wybory w Polsce.

 

Tomasz Pietrzykowski o lekcji #Emigate, czyli o sprawie hejtu zorganizowanego przez grupę sędziów bliskich ścisłemu kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości.

 


POLECAMY


Szukasz dla siebie nowego biura?

Polecamy powierzchnię biurową w naszym budynku w samym sercu Warszawy.
Wykończone w wysokim standardzie wnętrza dają możliwość łatwej adaptacji.
Do dyspozycji  wynajmujących sala konferencyjna, restauracja pracownicza i podziemny parking. Zapraszamy!

Więcej informacji


 

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej działalności darowizną lub wpłatą 1% podatku: batory.org.pl/wspieraj


Administratorem Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail (lub innych danych, jeśli jesteś także odbiorcą naszych innych materiałów) jest Fundacja im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa). Twoje dane są przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody w celu przesyłania Ci elektronicznego newslettera informującego o prowadzonych przez nas działaniach.

Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia przez Ciebie zgody na ich przetwarzanie lub zgłoszenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Twoje dane osobowe przetwarzane na potrzeby przesyłania newslettera nie będą udostępniane innym odbiorcom.

Masz prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia danych. W każdej chwili masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Wycofanie zgody nie będzie rzutowało na zgodność z prawem przetwarzania Twoich danych w oparciu o zgodę przed jej cofnięciem.

Masz prawo do wniesienia sprzeciwu w związku z przetwarzaniem Twoich danych na potrzeby przesyłania elektronicznego newslettera informującego o działalności Fundacji. Przysługuje Ci skarga do właściwego organu nadzorczego.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas Newslettera Fundacji Batorego, prosimy kliknąć link Wypisz mnie.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas żadnych informacji, zaproszeń i materiałów,  prosimy kliknąć link Wypisz mnie ze wszystkich list wysyłkowych.

Więcej o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Fundację Batorego w polityce prywatności.

FacebookTwitterYouTube
Fundacja im. Stefana Batorego
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa

tel. |48| 22 536 02 00
e-mail: informacja@batory.org.pl
www.batory.org.pl