Problemy z wyświetlaniem? Zobacz ten newsletter w przeglądarce.
Newsletter Fundacji Batorego

styczeń 2019


POLECAMY


Obywatele dla Demokracji
Stop mowie nienawiści
Po zamordowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza coraz więcej szkół przygotowuje się do prowadzenia zajęć o mowie nienawiści. Polecamy materiały dla edukatorów i nauczycieli przygotowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG, który prowadziliśmy w latach 2013-2017. W zakładce Bez nienawiści znajdziecie filmy, scenariusze lekcji i opisy akcji i kampanii przeciwdziałających mowie nienawiści. Polecamy też:

Portal mowanienawisci.info
Raporty z badań nad mową nienawiści
Podręcznik Rady Europy "Zakładki"

Kampania „Organizacje społeczne. To działa”
Trwa ogólnopolska kampania informacyjna pokazująca działania organizacji pozarządowych. Styczniowa odsłona opowiada o pomocy osobom zmagającym się z problemami psychicznymi, w tym osobom cierpiącym na depresję. Zdrowiem psychicznym zajmuje się ok. 250 organizacji w Polsce. O problemie depresji dotykającej ponad 2 miliony Polaków i o tym, jak im pomagać mówi prezeska Fundacji Twarze Depresji.

Kampanię Organizacje społeczne. To działa współtworzy koalicja kilkunastu organizacji, które złożyły się na jej prowadzenie. Zachęcamy do dołączenia do niej. Co tydzień pojawia się nowa informacja i nowy film o tym co robią organizacje społeczne. Szerujcie, lajkujcie, komentujcie! Jesteśmy na: Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.

 


DYSKUTUJEMY


forumIdei
Jak przywrócić państwo prawa?
Zapraszamy do wysłuchania relacji z dwudniowej konferencji z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, prof. Samuela Issacharoffa (New York University School of Law) oraz Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego.
Wystąpienia wprowadzające
Panele dyskusyjne poświęcone naprawie Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Sądów Powszechnych

forumIdei
Polska w Unii – pasażer na gapę czy współprowadzący?
Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty z udziałem b. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat procesów zachodzących w Europie, polityki zagranicznej Polski i roli Polski w kształtowaniu przyszłości Europy.

 


ANALIZUJEMY


forumIdei
O wykluczeniu transportowym
Polecamy opracowanie „Polska sprawiedliwa komunikacyjnie” prof. Tomasza Komornickiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN o kurczącym się dostępie do publicznych usług transportowych oraz relację z publicznej debaty wokół tez i rekomendacji raportu.

forumIdei
O polskiej polityce wobec Rosji
Przedstawiamy analizę Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz o bieżącej polityce Polski wobec Federacji Rosyjskiej.

 


WSPIERAMY


Aktywni Obywatele
Konsultacje Funduszu Aktywni Obywatele
Wraz z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich FAOO prowadziliśmy konsultacje Funduszu Aktywni Obywatele - nowego programu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Fundusze EOG). W konsultacjach on-line wzięło udział ponad 250 osób, a w spotkaniu w Warszawie kilkadziesiąt przedstawicielek i przedstawicieli organizacji społecznych. Zebrane uwagi wykorzystamy przygotowując ostateczny kształt Funduszu.

Demokracja w Działaniu
Dotacje instytucjonalne na działania strażnicze
W rozstrzygniętym w grudniu ub.r. konkursie dotacyjnym dla organizacji społecznych, które zajmują się ochroną praw człowieka, bronią zasad równości wszystkich obywateli, przeciwstawiają się wszelkim formom dyskryminacji, kontrolują funkcjonowanie instytucji publicznych i stoją na straży przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa przyznaliśmy 25 dotacji na łączną kwotę 1 986 400 zł. Ponad 1 mln zł przeznaczonych przez nas na dotacje pochodzi z wpłat 1% podatku za rok 2017.

Demokracja w Działaniu
#NazywamSięMiliard
14 lutego wspierana przez nas Fundacja Feminoteka zaprasza wszystkich do wspólnego tańca przeciwko przemocy wobec kobiet w ramach międzynarodowej akcji antyprzemocowej - #OneBillionRisingPoland. Tematem wiodącym tegorocznej akcji w Polsce jest przemoc seksualna.

Demokracja w Działaniu
Raport „Praw(n)y sierpowy w starciu z fake newsem”
Stowarzyszenie Demagog  w ramach wspieranej przez nas Akademii Fact-Checkingu przygląda się działaniom rządu, partii opozycyjnych oraz organizacji pozarządowych pod kątem dezinformacji i szerszenia fakenews'ów. Opublikowało raport na temat polskich propozycji uregulowań prawnych jako metody walki z fałszywymi informacjami w Internecie. 

 


DZIAŁAMY


forumIdei
Nowy unijny instrument finansowy promujący wartości europejskie
Parlament Europejski przegłosował powstanie Programu „Prawa i Wartości” o budżecie równym 2 mld EUR, który wspierać ma organizacje obywatelskie promujące europejskie wartości w krajach Unii w latach 2021-2027. Konieczność stworzenia takiego instrumentu rekomendowała w swojej analizie „Normatywne imperium w kryzysie” z 2017 roku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka forumIdei Fundacji Batorego. O jego przyjęcie zabiegały solidarnie od kilkunastu miesięcy organizacje z Polski i Europy.

Masz Głos, Masz Wybór
Kampania „Jesteśmy różni. Jesteśmy Polską”
Wraz z Kulturą Niepodległą prowadzimy kampanię pokazującą, że choć wiele spraw nas dzieli, to również wiele nas łączy, a podziały nie powinny prowadzić nas do nienawiści i wykluczania się nawzajem. W internetowym quizie 100 pytań na 100-lecie Polski pytamy Polki i Polaków o opinie zarówno o sprawach publicznych, jak i tych dotyczących codziennego życia. Odpowiedzi udzielone w quizie www.jakajestpolska.pl porównać można z odpowiedziami innych internautów oraz z danymi z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w grudniu ub.r.

Masz Głos Masz Wybór
Akcja Masz Głos
Fundacja Choroszcz w Działaniu, z inicjatywy grupy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku, tworzy mapę dostępności osób z niepełnosprawnościami do budynków szkół zawodowych w powiecie białostockim. Inicjatywa została wsparta przez starostwo powiatowe, zaangażował się w nią także Departament Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Białymstoku i uczniowie innych placówek. Pierwszym efektem akcji jest wybudowanie podjazdu przy budynku starostwa.

Masz Głos, Masz Wybór
Webinarium o transporcie w gminach
Krzysztof Rytel z Centrum Zrównoważonego Transportu w kolejnym webinarium dla uczestników akcji Masz Głos, opowiada o tym, w jaki sposób mieszkańcy i mieszkanki mogą wpływać na politykę transportową w swoich gminach oraz co lokalne władze mogą zrobić, aby system transportu uwzględniał potrzeby mieszkańców.

Masz Głos, Masz Wybór
Wybory samorządowe 2018. Raport z obserwacji wyborów
Prezentujemy raport autorstwa eksperta Fundacji, prof. Jacka Hamana, z prowadzonej przez nas w koalicji z innymi organizacjami akcji obserwacyjnej wyborów samorządowych. Ponad 600 obserwatorów w 233 losowo wybranych lokalach wyborczych odnotowało wiele przypadków nieprawidłowości. W raporcie przedstawiamy propozycje zmian, które mogą zapobiec podobnym problemom w przyszłości.

 


KOMENTUJEMY


Blog forumIdei
W styczniowych wpisach na naszym blogu Piotr Kosiewski ocenia politykę kulturalną obecnego rządu i zastanawia się, jakie będą jej następstwa, a Grzegorz Makowski analizuje założenia rządowego projektu ustawy O odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i zmianie niektórych ustaw.

 


Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej działalności darowizną lub wpłatą 1% podatku: batory.org.pl/wspieraj


Administratorem Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail (lub innych danych jeśli jesteś także odbiorcą naszych innych materiałów) jest Fundacja im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa). Twoje dane są przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody w celu przesyłania Ci elektronicznego newslettera informującego o prowadzonych przez nas działaniach.

Twoje dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia przez Ciebie zgody na ich przetwarzanie lub zgłoszenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Twoje dane osobowe przetwarzane na potrzeby przesyłania newslettera nie będą udostępniane innym odbiorcom.

Masz prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia danych. W każdej chwili masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Wycofanie zgody nie będzie rzutowało na zgodność z prawem przetwarzania Twoich danych w oparciu o zgodę przed jej cofnięciem.

Masz prawo do wniesienia sprzeciwu w związku z przetwarzaniem Twoich danych na potrzeby przesyłania elektronicznego newslettera informującego o działalności Fundacji. Przysługuje Ci skarga do właściwego organu nadzorczego.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas Newslettera Fundacji Batorego, prosimy kliknąć link Wypisz mnie.

Jeśli nie chcesz otrzymywać od nas żadnych informacji, zaproszeń i materiałów,  prosimy kliknąć link Wypisz mnie ze wszystkich list wysyłkowych.

Więcej o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Fundację Batorego w polityce prywatności.

FacebookTwitterYouTube
Fundacja im. Stefana Batorego
Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa

tel. |48| 22 536 02 00
e-mail: informacja@batory.org.pl
www.batory.org.pl